Chat with an FTB Representative

2013 Retirements

We extend our best wishes in their retirements and our appreciation for their service to the Franchise Tax Board and the state of California.

January | February | March | April | May | June | July | Aug | September | October | November | December

Retirement information is updated in January and July.

January

Name Classification Years of
state service
Carmelita Grijalva Staff Information Systems Analyst Specialist 32

February

Name Classification Years of
state service
Corey E. Ginn Tax Technician 23
Patsy E. Green Compliance Representative 11
Lynn A. Howard Tax Program Technician I 35
Della A. Marendt Data Processing Manager IV 39
William G. Short Senior Information Systems Analyst Specialist 27

March

Name Classification Years of
state service
Calvin C. Case Tax Program Technician II 20
Carol A. Ford Associate Information Systems Analyst Specialist 27
Jaime B. Julian Tax Program Analyst 10
Elizabeth P. Medrano Tax Program Technician I 5
Graciela E. Rodriguez Customer Service Specialist 23
Evelyn Sanchez Tax Technician 28
Carol L. Tafoya Personnel Supervisor I 28
Robert M. Troyan Tax Program Technician II 15

April

Name Classification Years of
state service
Robbin L. Bayne Staff Information Systems Analyst Specialist 19
Vincente Esteves Jr. Senior Compliance Representative 24
Linda M. Gaines Staff Services Manager I 29
Robert S. Hammond Investigation Specialist 26
Irving L. Horton I Associate Information Systems Analyst Specialist 25
Rene S. Katalbas Tax Technician 5
Deborah Y. Latson Key Data Operator 36
Pamela A. Anderson-Mcbride Compliance Representative 9
Vicki A. Rogers Associate Information Systems Analyst Specialist 26
Frank Salmon Compliance Representative 20

May

Name Classification Years of
state service
Burt W. Corral Compliance Representative 6
Robert E. Deloach Accounting Office  Specialist 12
Joyce F. Drew Associate Information System Analyst Specialist 25
Elizabeth J. Kono Program Specialist I 33
Joann K. Langeland System Software Specialist III Supervisor 22
Carolyn V. Lopez Senior Compliance Representative 36
Carol Meraji Data Program Manager IV 34
Hoang D. Nguyen Tax Research Specialist III 32
Alan L. Palvic Senior Compliance Representative 21
Judy K. Poole Tax Program  Technician II 25
Cynthia J. Solorio Compliance Representative 29
Ireen D. Vandewater Administrator  II 10
Jackie L.Wells Mailing Machine Supervisor I 11

June

Name Classification Years of
state service
Cordis R. Clayton Administrator I 19
Susann M. Field Staff Service Analyst General 18
Louann Knight Tax Technician 24
Shirley F. Lee Seasonal Clerk 5
Reynaldo M. Leon Offset Process Camera Operator 33
Vincent V. Maes Staff Operations Specialist 28
Dawn S. Marvelli Staff Operations Specialist 24
Laurence L. Quiaoit Tax Program Supervisor 27
Christine A. Reese Tax Technician 10
Glenn F. Saito Senior Information System Analyst Specialist 34
Gina I. Williams Senior Information System Analyst Specialist 31
Maureen T. Yamadera Associate Governmental Program Analyst 18

July

Name Classification Years of
state service
Brad S. Ables Staff Operations Specialist 15
Sheila R. Boyte Senior Compliance Representative 34
Stephen E. Broome Senior Program Analyst Specialist 18
Donna M. Eisenbeisz Office Technician 19
Louann Foltyn Program Specialist II 21
Mahendra Jagir Senior Compliance Representative 15
Karen S. Larson Digital Composition Specialist III 23
Regina C. Lawrence Assistant Information System Analyst Specialist 26
Michelle R. Michael Tax Program Technician I 11
Richard J. Sampognaro Customer Service Specialist 19
Bryan R. Stoner Tax Program Assistant 18
David L. Walls Tax Program Technician I 13
Hope E. Zingg Tax Technician 12

August

Name Classification Years of
state service
Brenda L. Hadley Associate Tax Auditor 33
Charlie Sanders-Paige Tax Program Technician I 21
Deborah A. Perez Tax Technician 12
George Bradley Customer Service Specialist    27
Janet Butler Senior Legal Analyst     36
Michael T. Harris Program Specialist II   29
Patricia M. Kane Tax Program Technician I 18
Peggy A. Warkentine Compliance Representative 10
Trinh T. Garcia Tax Program Technician II 15

September

Name Classification Years of
state service
Cahoone C. Yuen JR Accounting Office Specialist 38
Charles M. Stephens Tax  Program Technician II    19
Judith K. Carriker Tax Technician 11
Julie R. Williamson Accountant I Specialist 34
Margaret U. Taylor Assistant Information Systems Analyst     35
Mark Feist Tax Technician 19
Sally M. Gomez Tax Program Assistant 13
Tove-Lise Miller Senior Personnel Specialist 10

October

Name Classification Years of
state service
Daivd G. Chadd Tax Program Technician I     19
Diane E. Howard Customer Service Specialist    25
Edwin R. Arnold Principle Compliance Representative      25
Franklin Y. Aquitania Staff Program Analyst Specialist 37
Jeanette M. Louis Tax Technician 5
Safia s. Ali Tax Program Technician I    14
Sharon R. Yamamoto Assistant Information System Analyst Specialist 30
Suzanne M. Mongan Tax Program Technician I    27

November

Name Classification Years of
state service
Alison I Adams Senior Information System Analyst Specialist  35
Ava T. Wynn Senior Compliance Representative 19
Marjorie Jordan Tax Program Technician II    25
Mark T. Shijo C.E.A.             36
Melinda A. Jung Staff Information System Analyst Specialist  29
Peggy A. Harbart Tax Program Technician II    25

December

Name Classification Years of
state service
Azam N. Mehran System Software Specialist III Tech 18
Beverly V. Miller Tax Technician 26
Bradley S. Lacour Administrator  IV  34
Cynthia A. Anderson Staff Operation Specialist 13
Cynthia Petty Tax Program Technician II 12
David H. Shiomoto Senior Information System Analyst Specialist 14
Debby K. Whetstone Administrator I 36
Deborah D. Jackson Senior Compliance Representative 19
Diana C. Pendleton Senior Information System Analyst Specialist 29
Donna R. Thomas Tax Program Technician I 21
Douglas J. Schmenk System Software Specialist II Tech 17
Efren T. Catalia Program Specialist II  34
Gail A. Miller Administrator II  32
Gary W. Baez Compliance Representative 23
Georgia A. Ingram Seasonal Clerk 7
Gregory J. Duarte Tax Technician 9
Jackie A. De La Cruz Senior Information System Analyst Specialist 25
James E. Deal Tax Program Technician II 18
Jessie Barraza Tax Technician   23
Joe L. Elledge Jr. Office Services Manager I 17
Judith L. Emory Senior Information System Analyst Specialist 34
Laura A. Bardwell Administrator I 22
Laura S. Shuck Program Specialist I   30
Mandaris Moore Tax Program Assistant 9
Maria Peebles Compliance Representative 21
Myra B. Hobart Key Data Operator 22
Nickolas W. Adams System Software Specialist II Tech 32
Patsy A. Martin Accounting Office Specialist  30
Randy A. West Tax Technician 8
Ronald D. Dotta Administrator III 27
Ronald L. Jerue Tax Technician 20
Teresa C. Lovell Tax Research Specialist III    15
Victoria Weston Administrator I 18
William H. Bosnick Customer Service Specialist  16

Archived retirements